Transparentno.hr je internetski servis Fine koji omogućava brzu pretragu i jednostavan uvid u opće i financijske podatke poslovnih subjekata koji su obveznici poreza na dobit.
Podaci se prikupljaju iz Fininih javnih registara: (a) Registar godišnjih financijskih izvještaja, (b) Jedinstveni registar računa, (c) Registar koncesija, te s web stranice javne objave u postupku predstečajne nagodbe.
Podaci iz grupe Poslovanje (broj računa i blokada), te podaci o koncesijama i predstečajnim nagodbama ažuriraju se dnevno. Podaci iz grupe Dobit i Zaposlenici ažuriraju se jednom godišnje iz Fininog Registra godišnjih financijskih izvještaja koje su obveznici poreza na dobit dužni dostaviti Fini u svrhu javne objave.
Podatke objavljene na Transparentno.hr možete koristiti samo za vlastite potrebe i na osobnu odgovornost. Podaci se ne smiju koristiti u komercijalne svrhe na način da ih se ustupa trećim osobama, dalje distribuira ili objavljuje. Mediji mogu prenositi podatke i sadržaj s Transparentno.hr pod uvjetom da se kod priopćavanja javnosti izričito navede izvor – Transparentno.hr
Uključeni su svi poslovni subjekti u Republici Hrvatskoj koji su obveznici poreza na dobit prema Zakonu o porezu na dobit. Detalje o obveznicima i propisima pogledajte na stranicama Porezne uprave.
Poslovni subjekti pretražuju se upisivanjem naziva ili dijela naziva poslovnog subjekta, odnosno OIB-a.
Osnovni podaci sadrže naziv, adresu sjedišta, djelatnost, OIB, matični broj, veličinu, temeljni kapital, oznaku je li poslovni subjekt korisnik koncesije i je li u postupku predstečajne nagodbe.
Navedeni dijelovi su dodatni podaci koji pružaju informacije o financijskoj uspješnosti, blokadi, zaposlenicima, koncesijama i predstečajnoj nagodbi poslovnog subjekta. Uvid u podatke u dijelu Dobit i Zaposlenici, moguć je za posljednjih pet godina.
Uvid u dodatne podatke ostvaruje se autorizacijom prava pristupa u iznosu 4 vingda za jedan poslovni subjekt. Pristup podacima za isti subjekt vrijedi 24 sata od trenutka autorizacije.
Mogući razlozi: (1) Subjekt nije predao godišnje financijske izvještaje za period koji servis obuhvaća; (2) Subjekt nije obveznik predaje godišnjeg financijskog izvješća; (3) Ne prikazuju se podaci poduzetnika iz financijskog sektora (kreditne unije, društva za osiguranje, leasing društva, društva za upravljanje mirovinskim fondovima i investicijska društva); (4) Subjekt nije registriran, tj. nije postojao u promatranom razdoblju; (5) Subjekt je poslovno neaktivan; (6) Subjekt je sudionik statusne promjene, ili je izgubio pravnu osobnost.
Da. Uvid u javno dostupne podatke moguć je i preko postojećih javnih registara i upisnika Fine.
Vingd je pristupna licenca. Vingdom autorizirate svoje pravo pristupa dodatnim podacima. Za uvid u dodatne podatke poslovnog subjekta potrebno je 4 vingda.
Ukoliko već nemate Vingd korisnički račun, Transparentno.hr će ponuditi opciju da ga otvorite na stranici Vingd.com. Besplatan je, otvara se u nekoliko klikova i bez ostavljanja osobnih podataka.
U grupi Poslovanje prikazuje se koliko transakcijskih računa (IBAN) ima poslovni subjekt i je li u blokadi.
Ukoliko je bilo koji od transakcijskih računa u blokadi, boja je crvena; u suprotnom je zelena. Siva boja javlja se kada subjekt nema transakcijski račun.
U grupi Dobit prikazuje se prihod, rashod, dobit i imovina poslovnog subjekta za odabranu godinu. Subjekt se rangira se u odnosu na ostale u djelatnosti i državi.
Promatra se odabrana godina. Ukoliko je poslovni subjekt osvario dobit veću od 10% prihoda, boja je zelena. Ako je poslovni subjekt poslovao s gubitkom većim od 1% prihoda, boja je crvena. U ostalim slučajevima boja je narančasta.
U grupi Zaposlenici prikazuje se prosječan broj zaposlenih (iskazan na temelju sati rada) i prosječna neto plaća za odabranu godinu. Subjekt se rangira u odnosu na ostale u djelatnosti i državi.
U godišnjim financijskim izvještajima koje banke predaju u Finu za potrebe javne objave nisu sadržani svi potrebni elementi za izračun prosječne neto plaće. Troškovi za plaće zaposlenika banaka i stambenih štedionica ne iskazuju se u godišnjem financijskom izvještaju, kao što je to slučaj kod poduzetnika iz realnoga sektora.
Promatra se odabrana godina u odnosu na prethodnu. Ukoliko poslovni subjekt zapošljava više od 10% radnika u odnosu na prethodnu godinu, boja je zelena. Ako poslovni subjekt otpušta više od 10% radnika u odnosu na prethodnu godinu, boja je crvena. U ostalim slučajevima boja je narančasta. Siva boja javlja se kada dohvat podataka iz prethodne godine nije moguć.
Ukoliko je poslovni subjekt koncesionar (primatelj koncesije) prikazana je vrsta i naziv koncesije, datum stupanja na snagu i istek koncesije.
Ukoliko je poslovni subjekt u postupku predstečajne nagodbe, prikazan je njen status, visina prijavljenog duga dužnika, te radi li se o redovnom ili skraćenom postupku.
Status može biti: (1) Prijedlog odbačen – ako nije udovoljeno procesnim pretpostavkama za vođenje postupka predstečajne nagodbe nagodbeno vijeće donosi Rješenje o odbacivanju prijedloga za otvaranje postupka predstečajne nagodbe, te ako kod dužnika postoje stečajni razlozi pokreće se stečaj; (2) Postupak obustavljen – nagodbeno vijeće iz razloga navedenih u zakonu donosi Rješenje o obustavi postupka predstečajne nagodbe, te ako kod dužnika postoje stečajni razlozi pokreće se stečaj; (3) Postupak u tijeku (dopuna prijedloga) – nagodbeno vijeće donosi Zaključak za nadopunu prijedloga kada uz prijedlog za otvaranje postupka nije dostavljena sva dokumentacija za vođenje postupka predstečajne nagodbe; (4) Postupak u tijeku (otvoren postupak) – nakon što dužnik dostavi svu dokumentaciju potrebnu za vođenje postupka, nagodbeno vijeće donosi Rješenje o otvaranju postupka predstečajne nagodbe i Oglas kojim se vjerovnici pozivaju da prijave svoje tražbine u roku 30 dana; (5) Postupak u tijeku (postupak u prekidu) – na prijedlog nadležnog tijela koje vodi postupak utvrđivanja zlouporabe prava prema odredbama Glave VI.a Općeg poreznog zakona, nagodbeno vijeće donosi Rješenje o prekidu postupka predstečajne nagodbe; (6) Postupak u tijeku (postupak nastavljen) – nagodbeno vijeće donosi Rješenje o nastavku postupka predstečajne nagodbe, a koji je bio prekinut radi utvrđivanja zlouporabe prava; (7) Postupak u tijeku (plan prihvaćen) – na ročištu za glasovanje prihvaćen je plan financijskog restrukturiranja te nagodbeno vijeće donosi Rješenje o prihvaćanju plana financijskog restrukturiranja, a nakon izvršnosti tog rješenja dužnik trgovačkom sudu podnosi Prijedlog za sklapanje predstečajne nagodbe; (8) Nagodba sklopljena – nakon što je na trgovačkom sudu sklopljena predstečajna nagodba, trgovački sud Fini dostavlja primjerak sklopljene nagodbe radi objave na web stranici javne objave; (9) Nagodba u izvršenju – nakon sklapanja predstečajne nagodbe dužnik je dužan za svako kalendarsko tromjesečje sastaviti izvješće o provedbi financijskog restrukturiranja te isto dostaviti Fini radi objave na web stranici javne objave; (10) Nagodba nije sklopljena – pred nadležnim trgovačkim sudom nije došlo do sklapanja predstečajne nagodbe te slijedom toga nagodbeno vijeće donosi Rješenje o obustavi postupka radi nesklapanja predstečajne nagodbe; (11) Odbačen/odbijen prijedlog za sklapanje nagodbe – nakon što je dužnik nadležnom trgovačkom sudu podnio prijedlog za sklapanje nagodbe, trgovački sud je navedeni prijedlog odbacio/odbio te je na web stranici objavljeno Rješenje trgovačkog suda o neprihvaćanju prijedloga za sklapanje predstečajne nagodbe.
Skraćeni postupak provodi se kada ukupan iznos obveze naveden u izvješću o financijskom stanju i poslovanju ne prelazi iznos od 2.000.000 kn, a dužnik zapošljava manje od 30 radnika. Redovni postupak provodi se u svim slučajevima kada nisu kumulativno ispunjeni uvjeti za pokretanje skraćenog postupka.
Strelica pokazuje trend rasta ili pada u odnosu odabrane godine i prethodne godine. Ako je kunski iznos ili broj zaposlenih veći u odnosu na prethodnu godinu, strelica je prema gore, ako je manji, strelica je prema dolje.
Mogući razlozi radi kojih se podaci za određenu godinu ne prikazuju za odabrani poslovni subjekt: (a) nisu predani godišnji financijski izvještaji za tu godinu, (b) nije bio registriran, tj. nije postojao u toj godini, (c) poslovno je neaktivan ili se radi o novoosnovanom subjektu, (d) tijekom te godine bio je sudionikom statusne promjene te se gasi, tj. gubi pravnu osobnost radi primjerice pripajanja, spajanja, diobe.
Bedž se pojavljuje kada je poslovni subjekt u djelatnosti ili državi po rangu u top 1%, 5% ili 10% po pokazateljima prihoda, dobiti, broja zaposlenika ili prosječne plaće. Bedž se odnosi na odabranu godinu.
S 4 vingda stječete pristup podacima za jedan poslovni subjekt. Za pristup podacima za svaki sljedeći subjekt autorizirajte se također s 4 vingda.
Nakon autorizacije s 4 vingda, uvid u podatke za odnosni poslovni subjekt bit će aktivan sljedećih 24 sata na istom uređaju na kojem ste autorizirali pristup.
Vjerojatno pokušavate podacima pristupiti s drugog uređaja. Pristup podacima za jedan poslovni subjekt veže se za jedan uređaj (npr. prijenosno, stolno illi tablet računalo, mobilni uređaj) i isti internet preglednik na rok od 24 sata. Internet preglednik treba biti podešen na način da prihvaća kolačiće (cookies) jer je u njima pohranjena informacija o autoriziranom pravu pristupa. Stoga, ukoliko pokušavate pristupiti s drugog uređaja, zatražit će vas autorizaciju s nova 4 vingda.
Javite se emailom na info@transparentno.hr. Nastojati ćemo vam odgovoriti u najkraćem roku.